Product Description
Autolite XP5684 Iridium XP Spark Plug Autolite® Iridium XP spark plugs are engineered with an iridium-enhanced fine-wire and a proprietary, platinum ground electrode, to increase durability*, while its tapered ground wire maximizes engine efficiency, delivering improved engine performance, fuel efficiency, acceleration, and ignitability. | Autolite XP5684 Iridium XP Spark Plug
Features
- Designed with a nickel-plated shell that is corrosion resistant to provide increased durability for extended periods.
- Engineered with an Iridium-enhanced center electrode and fine-wire design that increases ignitability and provides a more focused ignition for improved engine performance.
- Includes a lifetime limited warranty that guarantees optimum performance equal to OE designed plugs.
- Its high alumina multi-rib ceramic insulator provides thermal conductivity and superior insulation for increased strength while preventing flash-over.
- Its proprietary platinum ground electrode provides increased durability* and resistance to wear, extending the life of the plug.
- The tapered ground wire improves engine ignitability.
- Designed with a nickel-plated shell that is corrosion resistant to provide increased durability for extended periods. Engineered with an Iridium-enhanced center electrode and fine-wire design that increases ignitability and provides a more focused ignition for improved engine performance. Includes a lifetime limited warranty that guarantees optimum performance equal to OE designed plugs. Its high alumina multi-rib ceramic insulator provides thermal conductivity and superior insulation for increased strength while preventing flash-over. Its proprietary platinum ground electrode provides increased durability* and resistance to wear, extending the life of the plug. The tapered ground wire improves engine ignitability.
Specifications
| Reach | 26 mm |
|---|
| Skirt | Yes |
|---|
| Indexed | No |
|---|
| Hex Size | 9/16 |
|---|
| Hex Type | Hex |
|---|
| Seat Type | Flat |
|---|
| Grade Type | Performance |
|---|
| Resistance | 4000 Ohms |
|---|
| Thread Size | M12 - 1.25 |
|---|
| Washer Type | Crush |
|---|
| Pre-Gap Size | 1.1 mm |
|---|
| Resistor Type | Yes |
|---|
| Thread Diameter | 12 mm |
|---|
| Washer Included | Yes |
|---|
| Insulator Height | 51.1 mm |
|---|
| Insulator Material | Ceramic |
|---|
| Thread Type Standard | Metric |
|---|
| Center Electrode Design | Fine Wire |
|---|
| Manufacturer Heat Range | 9 |
|---|
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
|---|
| Ground Electrode Quantity | 1 |
|---|
| Center Electrode Projection | Mid Projection |
|---|
| Ground Electrode Tip Design | Taper Cut |
|---|
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
|---|
| Ground Electrode Tip Material | Platinum |
|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
|---|
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
|---|
| Center Electrode Insulator Tip Projection | 3.8 mm |
|---|
| Weight: | 0.1 |
|---|
| Shipping : | 9 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 4 |
|---|