
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Bosch EVO Spark Plug Bosch EVO spark plugs are engineered to ensure reliable ignition throughout its long service life even under extreme conditions in modern engines. Thanks to its improved insulator design and high dielectric strength (greater than 45 kV), the new EVO spark plugs can withstand irregular combustion known as mega knocking that can occur in modern, technologically advanced engines. Bosch EVO spark plugs are developed and produced with the same high quality as original equipment spark plugs. Todays turbocharged gasoline direct injection engines place high demands on spark plugs - the new Bosch EVO meets these needs. | Bosch EVO Spark Plug
| Reach | 26.5 mm |
|---|---|
| Indexed | Yes |
| Hex Size | 14 |
| Hex Type | Hex |
| Resistor | Yes |
| Seat Type | Flat |
| Resistance | 6000 Ohms |
| Short Style | No |
| Pre-Gap Size | .7 mm |
| Product Width | 0.669291 in |
| Resistor Type | Yes |
| Insulator Type | Projected |
| Product Length | 3.323622 in |
| Spark Plug Type | 4-Cycle |
| Package Contents | Bosch EVO Spark Plug |
| Package Quantity | 1 |
| Insulator Material | Ceramic |
| Center Electrode Design | Fine Wire |
| Manufacturer Heat Range | 6 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Standard |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.083776 lb |
| Thread Diameter (Spark Plug) | 12 mm |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Tip Material | Platinum |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Copper |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Outdoor Power Equipment Application | No |
| Weight: | 0.08 |
| Transfers : | 17 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 4 |