
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Bosch OE Fine Wire Double Iridium Spark Plug Bosch OE Fine Wire Double Iridium. All iridium plugs are NOT created equal. Give your customers the only one engineered for both high performance and long life. The ultra fine wire design and laser welded, tapered ground electrode deliver the ultimate in ignitability and high performance. The iridium-alloy center electrode firing pin and laser welded ground electrode with iridium alloy inlay help it to go the distance. | Bosch OE Fine Wire Double Iridium Spark Plug
| Reach | 26.5 mm |
|---|---|
| Indexed | No |
| Hex Size | 16 |
| Hex Type | Hex |
| Resistor | Yes |
| Seat Type | Flat |
| Resistance | 6000 Ohms |
| Short Style | No |
| Pre-Gap Size | .7 mm |
| Product Width | 0.748031 in |
| Resistor Type | Yes |
| Insulator Type | Non-Projected |
| Product Length | 3.295276 in |
| Spark Plug Type | 4-Cycle |
| Package Contents | Spark Plug |
| Package Quantity | 1 |
| Insulator Material | Ceramic |
| Ground Configuration | J-Gap |
| Center Electrode Design | Fine Wire |
| Manufacturer Heat Range | 7 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Standard |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.105822 lb |
| Thread Diameter (Spark Plug) | 14 mm |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Tip Material | Iridium-Platinum |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Outdoor Power Equipment Application | No |
| Weight: | 0.11 |
| Transfers : | 10 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |