
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
FleetRunner Heavy-Duty Micro-V belts are engineered to save your fleet money and reduce downtime. Patented EPDM construction with distinct green overcord is built specifically for more durability, superior flexibility, stability and longer life on heavy-duty drives. Haul more. Drive longer. | FleetRunner Heavy-Duty Micro-V Serpentine Drive Belt
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Heavy Duty) |
|---|---|
| Material | EPDM |
| Top Width | 20 mm |
| Grade Type | OE Improved |
| Rib Quantity | 6 |
| Cord Material | Polyester |
| Effective Length | 54.71 in |
| Outside Circumference | 55.276 in |
| Cross Section Designation | K |
| Weight: | 0.3 |
| Transfers : | 5 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.31 |