Product Description
FleetRunner Heavy-Duty Micro-V belts are engineered to save your fleet money and reduce downtime. Patented EPDM construction with distinct green overcord is built specifically for more durability, superior flexibility, stability and longer life on heavy-duty drives. Haul more. Drive longer. | FleetRunner Heavy-Duty Micro-V Serpentine Drive Belt
Features
- Consistently outperforms other heavy-duty serpentine belts on the market
- Engineered to save your fleet money and reduce downtime
- Heavy-duty construction resists cracking and wear, even at extreme temperatures
- Patented material provides peak performance at prolonged extreme operating temperatures
- Problem solver designed for the toughest applications
- Special compound provides unmatched flexibility, stability, load carrying capacity and belt life
- Tensioner Replacement is Recommended (if equipped)
- Consistently outperforms other heavy-duty serpentine belts on the market Engineered to save your fleet money and reduce downtime Heavy-duty construction resists cracking and wear, even at extreme temperatures Patented material provides peak performance at prolonged extreme operating temperatures Problem solver designed for the toughest applications Special compound provides unmatched flexibility, stability, load carrying capacity and belt life Tensioner Replacement is Recommended (if equipped)
Specifications
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Heavy Duty) |
|---|
| Material | EPDM |
|---|
| Top Width | 20 mm |
|---|
| Grade Type | OE Improved |
|---|
| Rib Quantity | 6 |
|---|
| Cord Material | Polyester |
|---|
| Effective Length | 2619 mm |
|---|
| Outside Circumference | 2633 mm |
|---|
| Cross Section Designation | K |
|---|
| Weight: | 0.5 |
|---|
| Transfers : | 4 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|