Product Description
Gates Micro-V Stretch Fit Belts, with exclusive self-tensioning technology, fit like a glove and perform properly on unique stretch fit drive systems. Gates continues to add coverage to this growing market segment. | Stretch Fit Micro-V Serpentine Drive Belt
Features
- Gates engineered tensile cord has the needed combination of strength and flexibility using advanced polyamide tensile cord
- NOTE: Stretch Fit belts are single-use only and must be replaced if removed
- Patented highly engineered EPDM belt ribs are extremely resistant to contamination, wear and pilling
- Specially formulated adhesive literally locks onto the cord, allowing the cord to elongate and stretch, but never lose tension
- Gates engineered tensile cord has the needed combination of strength and flexibility using advanced polyamide tensile cord NOTE: Stretch Fit belts are single-use only and must be replaced if removed Patented highly engineered EPDM belt ribs are extremely resistant to contamination, wear and pilling Specially formulated adhesive literally locks onto the cord, allowing the cord to elongate and stretch, but never lose tension
Specifications
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Stretch Fit) |
|---|
| Material | EPDM |
|---|
| Top Width | 14 mm |
|---|
| Grade Type | OE Exact |
|---|
| Rib Quantity | 4 |
|---|
| Cord Material | Nylon |
|---|
| Effective Length | 912 mm |
|---|
| Outside Circumference | 927 mm |
|---|
| Cross Section Designation | K |
|---|
| Instruction Manual Included | Sheet K |
|---|
| Installation Tools Requirements | 3 mm Zip Tie |
|---|
| Weight: | 0.12 |
|---|
| Transfers : | 20 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|
| Dimensional Weight: | 0.27 |
|---|