
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
NGK Laser Iridium High Ignitability Spark Plug NGK Laser Iridium High Ignitability spark plugs offer the best combination of performance and longevity. Engineered specifically for OE applications, Laser Iridium High Ignitability spark plugs are tested to the highest standards to ensure quality and durability. Iridium tipped center electrode provides durability six times harder than platinum. NGKs high grade pure alumina ceramic and 98 percent pure copper core prevents the spark plug from overheating while providing reliable starts. Laser Iridium High Ignitability spark plugs feature raised platinum pad or platinum fine wire tip on the ground electrode for even wear in distributorless ignition systems and improved spark performance. | NGK Laser Iridium High Ignitability Spark Plug
| 11589 | Metric |
|---|---|
| Reach | 26.5 mm |
| Skirt | No |
| Hex Size | 5/8" (16mm) |
| Seat Type | Flat |
| Grade Type | Performance |
| Metallurgy | Iridium Platinum |
| Resistance | 5000.0 Ohms |
| Part Number | DILFR6N-T |
| Thread Size | M14 - 1.25 |
| Washer Type | Crush |
| Pre-Gap Size | 0.8 mm |
| Skirt Length | 0.0 in |
| Stock Number | 91657 |
| Resistor Type | Yes |
| Service Number | DILFR6N-T |
| Washer Included | Yes |
| Insulator Height | 50.5 mm |
| Insulator Material | Ceramic |
| Ground Configuration | Multi-Ground Electrode |
| Short Style Spark Plug | No |
| Center Electrode Design | Fine Wire |
| Manufacturer Heat Range | 6 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 3 |
| Ground Electrode Tip Design | Hybrid Dual Fine Electrode (DFE) - High Ignitability |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Tip Material | Platinum |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Weight: | 0.11 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |