
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Spark Plug Iridium Long-Life Manufactured to the strictest OE performance, durability and emissions standards. | Spark Plug Iridium Long-Life
| Reach | 26.5 mm |
|---|---|
| Hex Size | 14.3 mm |
| Seat Type | Flat |
| Resistance | 5000.0 |
| Pre-Gap Size | 0.8 mm |
| Ground Configuration | Standard |
| Manufacturer Heat Range | 24 |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Chip |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Weight: | 0.09 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 4 |
| 296 Santa Ana, CA : | 1 |