
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
12 Volt European Passenger Car Light Truck Van Todays automotive manufacturers are increasing their standards for replacement batteries worldwide. Batteries must not only meet specific power ratings, they have to match cover designs, dimensional configurations, case hold-down requirements and critical venting systems to comply with strict original equipment requirements. We take the worry out of meeting these strict standards. These batteries are especially designed to meet specialized needs while providing an exact fit for import and domestic vehicles. PROPOSITION 65 WARNING: Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds, chemicals known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. Batteries also contain other chemicals known to the State of California to cause cancer. WASH HANDS AFTER HANDLING. | 12 Volt European Passenger Car Light Truck Van
| Width | 6.8750 in |
|---|---|
| Height | 7.5000 in |
| Length | 9.5625 in |
| Voltage | 12 |
| DIN code | H5/L2 |
| Polarity | RIGHT POSITIVE |
| Freight Class | 65 |
| Terminal Type | DIN |
| BCI Group Size | 47 |
| Battery Purpose | Starting Lighting Instrumentation |
| 20 amp hour rate | 60 |
| Battery End Type | Top Post |
| Reserve Capacity | 100 |
| Battery Technology | Flooded |
| CA at 32 degrees F | 800 |
| CCA at 0 degrees F | 650 |
| Positive Terminal Location | Top Right |
| Weight: | 37.0 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| 296 Santa Ana, CA : | 1 |