
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
A/C Compressor Innovative engineering, manufacturing technology and quality control ensure that Spectra Premium a/c compressors meet or exceed the performance of the original equipment they replace. | A/C Compressor
| Mounting Type | Direct |
|---|---|
| Clutch Included | Yes |
| Connector Shape | Block Fitting Female |
| Pulley Belt Type | Serpentine |
| Terminal Quantity | 2 |
| Connector Quantity | 1 |
| Pulley Lip Diameter | 106 mm |
| Pulley Ridge Diameter | 100 mm |
| Mounting Hole Quantity | 4 |
| Pulley Groove Quantity | 7 |
| Casing Outside Diameter | 124 mm |
| California_Prop 65 Message | Y |
| Suction Port Inside Diameter | 18.3 mm |
| Discharge Port Inside Diameter | 15.5 mm |
| Weight: | 14.6 |
| Shipping : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |