
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Element-A/Cl
| Grade Type | Regular |
|---|---|
| Side A Length | 323.17 mm |
| Side B Length | 9.81 in |
| Side C Length | 8.544 in |
| Side D Length | 7.756 in |
| Side E Length | 4.218 in |
| Gasket Thickness | 10.12 mm |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Helps trap airborne particles before they enter the engine |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Excellent filter capacity and efficiency |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Equipped with tight seals to help keep unfiltered air from entering the combustion chamber |
| Features & Benefits - Bullet 4 | Some ACDelco GM Original Equipment parts may have formerly appeared as GM Genuine Parts (OE) or ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 5 | ACDelco GM Original Equipment parts are designed, engineered and tested to rigorous standards, and are backed by General Motors. |
| Features & Benefits - Bullet 6 | GM Engineers design and validate OE parts specifically for your Chevrolet, Buick, GMC, or Cadillac vehicle |
| Features & Benefits - Bullet 7 | GM regularly updates production and service part designs to integrate new materials and technologies |
| Weight: | 1.25 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| 296 Santa Ana, CA : | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.43 |