
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Elementa/Cl
| Grade Type | Regular |
|---|---|
| Side A Length | 268.99 mm |
| Side B Length | 5.94 in |
| Side C Length | 268.99 mm |
| Side D Length | 5.94 in |
| FAQ - Answer 1 | No, an air filter usually only takes a few minutes to replace and is simple to do on your own. |
| FAQ - Answer 2 | Yes, clean air filters contribute to better fuel economy and reduced vehicle operating costs. |
| FAQ - Question 1 | Does it take a long time to change the air filter? |
| FAQ - Question 2 | Is fuel economy compromised by a dirty air filter? |
| Gasket Thickness | 10.8 mm |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Enhances the performance and efficiency of the engine to extend its life |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Excellent filter capacity, efficiency, and flow management for superior performance |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Supplies the cleanest possible air with the least airflow restriction to the engine for enhanced performance |
| Features & Benefits - Bullet 4 | Equipped with tight seals to keep unfiltered air from entering the combustion chamber |
| Features & Benefits - Bullet 5 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 6 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 7 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 1 | Replacing your vehicle's filters on a regularly scheduled basis will help the vehicle run better and last longer. (Refer to your owner's manual for your vehicle's specific filter change intervals). |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 2 | You will need to replace the air filter more often if you frequently drive on dirt roads or live in a dusty area. This will help protect the internal parts of the engine from premature wear. |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 3 | If your vehicle is equipped with a cabin air filter, change that too. A dirty cabin air filter reduces the airflow through the vehicle's ventilation system. Cabin air filters help keep pollens, fumes, smoke, and other materials from reaching the inside of a vehicle. See your owner's manual to determine if your vehicle is equipped with a cabin air filter. |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 4 | Clean air filters contribute to better fuel economy and reduced vehicle operating costs. |
| Weight: | 0.3 |
| Shipping : | 15 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.59 |