
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
ACDelco Gold (Professional) Maintenance Free Vehicle Batteries are a high quality alternative to Original Equipment (OE) parts. Featuring an impact- and break-resistant plastic case for durability, including robust separator envelopes, these auto batteries have corrosion-resistant terminals and no-maintenance design. Integral gas separators and flame arrestor vents help prevent possible damage from outside sparks. Premium technology in the metal alloys, chemicals, and design combine to help ensure long-life performance. ACDelco Gold (Professional) parts are manufactured to meet your expectations for fit, form, and function, making them a smart choice for General Motors vehicles, as well as most makes and models, including special applications. These high-quality parts are backed by General Motors. Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional. ⚠<b> PROPOSITION 65 WARNING:</b> Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds, chemicals known to the state of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm. Batteries also contain other chemicals known to the state of California to cause cancer. Wash hands after handling. | Battery Asm
| Height | 7.5 in |
|---|---|
| Weight | 34.2 lb |
| Flooded | Yes |
| Terminal Type | SAE - Type A |
| Cranking Amperage | 785 A |
| Battery Technology | Flooded |
| Dry With Acid Pack | No |
| Programming Required | No |
| Negative Terminal Location | Top Left Front |
| Amp Hour Capacity at 20 Hours | 62 Ah |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Overall terminal design minimizes acid leaks, seepage, corrosion, and black post, helping the terminal posts to stay clean and corrosion-free |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Both positive and negative grids are Lead-Calcium alloy, helping to maximie corrosion resistance, increase cycle life, and reduce water consumption to improve battery durability |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Premium alloys and high-density paste for maximum performance |
| Features & Benefits - Bullet 5 | Manufactured with dozens of quality control checks to provide ACDelco quality |
| Features & Benefits - Bullet 6 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 7 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Specialty |
| Features & Benefits - Bullet 8 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 9 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Reserve Capacity Minutes at 25 Amp Load | 85 min |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Header | Signs that a battery may need to be replaced are: |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 1 | Engine will not crank |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 2 | Battery runs down easily |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 3 | Battery will not recharge |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 4 | Corroded terminals |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 5 | Cracked/Broken cover or container |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 6 | Frequent slow speed or short distance driving |
| Weight: | 0.3 |
| Transfers : | 15 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.29 |