
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
ACDelco Gold (Professional) NEW Alternators are the high quality alternative to Original Equipment (OE) parts. Key components are lubricated to help ensure improved performance and long life reliability even in the toughest conditions. Alternators have regulators that are computer tested for voltage stability, terminal function, and electronic circuit board integrity. ACDelco Gold (Professional) parts are manufactured to meet your expectations for fit, form, and function, making them a smart choice for General Motors vehicles, as well as most makes and models, including special applications. These high-quality parts are backed by General Motors. Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional. ⚠<b> WARNING:</b> Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Alternator
| Family | Mitsubishi IF |
|---|---|
| Finish | Same as OE |
| Voltage | 12 VDC |
| Fan Type | Internal |
| Width (in) | 7.3 |
| Ground Type | Negative |
| Height (in) | 6.8 |
| Length (in) | 7.8 |
| Weight (lb) | 10.58 |
| Mounting Type | 1 Pivot Foot |
| Regulator Type | Internal |
| Amperage Rating | 70 A |
| Pulley Included | Yes |
| FAQ - Question 4 | Yes. These alternators are designed to withstand a wide range of weather conditions. |
| FAQ - Question 5 | No. Some vehicles require more amperage than others depending on the amount of electronics that need to be operated. Consult the vehicle information for proper application. |
| One Wire Capable | No |
| Pulley Belt Type | Serpentine |
| Rotation Direction | Counterclockwise |
| Programming Required | No |
| External Fan Included | Not Applicable |
| Pulley Groove Quantity | 4 |
| Outside Pulley Diameter | 62 mm |
| Alternator Case Material | Aluminum |
| DE to Rotor Shaft End (mm) | 50.0mm |
| DE to Pulley 1st Groove (mm) | 31.0mm |
| Terminal Connection Quantity | 4 |
| Features & Benefits - Bullet 1 | All components are 100% NEW to provide improved performance |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Key components are greased to ensure long term reliability in harsh conditions |
| Features & Benefits - Bullet 3 | NEW units are manufactured under the guidelines of ISO Quality Standards to ensure consistent quality |
| Features & Benefits - Bullet 4 | ACDelco Professional NEW Alternators are computer tested for voltage stability, terminal function, and electronic circuit board integrity |
| Features & Benefits - Bullet 5 | Engineering enhancements to internal components provide the latest, most efficient unit for your vehicle |
| Features & Benefits - Bullet 6 | All dimensions, key mounting surfaces, and contact points are gauged and measured to ensure proper fit |
| Features & Benefits - Bullet 7 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 8 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 6 | There is a cooling fan in most alternators to keep it from overheating. Making sure that the fan is clean will help the fan and alternator run properly. |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 7 | It is also important that all electrical connections are kept clean and firmly attached, which will make sure the battery is being properly charged by the alternator. |
| Plug Clock Rear View Main Mounting Ear at 6 O Clock | 10 |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 5 | Indicators that there could be a problem with your vehicle's alternator are: |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 6 | Engine doesn't turn over or start |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 7 | Loss of battery power |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 8 | Some loss of electrical power (dimming headlight, etc.) |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 9 | Grinding or squeaking noise |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 5 | Other vehicle parts that might cause related alternator problems include: |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 6 | Bad battery |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 7 | Broken, frayed, or loose drive belt |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 8 | Electrical fault |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 9 | Worn or damaged bearings |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 3 - Bullet 5 | When making repairs on electrical systems, in-depth diagnosis is needed before parts replacement. This includes checking: |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 3 - Bullet 6 | Battery health |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 3 - Bullet 7 | Diagnostic trouble codes |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 3 - Bullet 8 | Evidence of fluid contamination |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 10 | Alternator warning light illuminates |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 10 | Corroded or loose battery terminal connection |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 2 - Bullet 11 | Burned fuses or fusible links |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Weight: | 10.58 |
| Shipping : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |