
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
ACDelco Gold (Professional) Suspension Control Arm Bushings are a high quality alternative to Original Equipment (OE) parts. These control arm bushings isolate the control arm from your vehicle's frame. ACDelco Gold (Professional) parts are manufactured to meet your expectations for fit, form, and function, making them a smart choice for General Motors vehicles, as well as most makes and models, including special applications. These high-quality parts are backed by General Motors. Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional. ⚠<b> WARNING:</b> Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Front Lower Rear Suspension Control Arm Bushing
| Color | Black |
|---|---|
| Length | 63 mm |
| Material | Rubber |
| Wall Thickness | 0.547 in |
| Inside Diameter | 14.2 mm |
| Outside Diameter | 1.65 in |
| Mounting Hardware Included | No |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Bushing designed to help support proper alignment, stability, and durability |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Resistance to extreme temperatures, oils and abrasion |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Greaseable where applicable: allows new lubricant to flush contaminants from the assembly, helping reduce corrosion and wear |
| Features & Benefits - Bullet 4 | Match GM OE material for proper handling and vibration |
| Features & Benefits - Bullet 5 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 6 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 7 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Weight: | 0.75 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |