
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
ACDelco Gold (Professional) Suspension Control Arms are a high quality alternative to Original Equipment (OE) parts. These suspension control arms connect your vehicle's steering knuckle to its frame and allow the suspension to move. This keeps the vertical motion of your vehicle's wheels synchronized in relation to its body. ACDelco Gold (Professional) parts are manufactured to meet your expectations for fit, form, and function, making them a smart choice for General Motors vehicles, as well as most makes and models, including special applications. These high-quality parts are backed by General Motors. Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional. ⚠<b> WARNING:</b> Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov | Front Driver Side Lower Suspension Control Arm
| Color | Black |
|---|---|
| Finish | Painted |
| Length | 297.8 mm |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Grade Type | Performance |
| Pre-Greased | No |
| Construction | Stamped |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Length | 2.48 in |
| FAQ - Answer 1 | A: Yes. Always consult the Vehicle Owners manual or an expert technician before making any repairs or adjustments. |
| FAQ - Answer 2 | A: Yes, always consult the Vehicle Owners manual or an expert technician before making any repairs or adjustments. |
| FAQ - Answer 3 | A: Yes, some vehicles have rear control arms. |
| FAQ - Answer 4 | A: The strut replaces the upper control arm so only a lower arm is used on most applications |
| FAQ - Question 1 | Q: Should the Vehicle Owners manual or an expert technician be consulted before making any repairs or adjustments? |
| FAQ - Question 2 | Q: Should the Vehicle Owners manual or an expert technician be consulted before making any repairs or adjustments? |
| FAQ - Question 3 | Q: Do some vehicles have control arms in the rear? |
| FAQ - Question 4 | Q: Does a strut suspension use control arms? |
| Bushings Included | Yes |
| Ball Joint Included | No |
| Bushing Inside Diameter | 0.559 in |
| Grease Fitting Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Features & Benefits - Bullet 1 | CNC-machined housing for consistency and high-quality |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Steel control arms are coated for corrosion resistance |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Materials matched to the application to help ensure strength and longevity |
| Features & Benefits - Bullet 4 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 5 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 6 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Distance Between Mounting Holes | 13.98 in |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Header | Before purchasing and installing a suspension control arm, make sure it is the correct fit for your vehicle. |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 1 | Have vehicle aligned and suspension checked at regular intervals |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 2 | Keep suspension components lubricated if applicable |
| Good Maintenance Practices - Section 1 - Bullet 3 | Regularly inspect suspension control arm for signs of damage or wear and replace them if signs of damage are found. |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Header | Signs of wear for suspension control arms include but are not limited to: |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 1 | Clunking noise on bumps |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 2 | Uneven tire wear |
| Signs of Wear & Troubleshooting - Section 1 - Bullet 3 | Vibration or wobble in steering |
| Weight: | 7.5 |
| Shipping : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |