
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
ACDelco Gold (Professional) Vehicle Battery are a high quality alternative to Original Equipment (OE) parts. ACDelco Gold (Professional) parts are manufactured to meet your expectations for fit, form, and function, making them a smart choice for General Motors vehicles, as well as most makes and models, including special applications. These high-quality parts are backed by General Motors. Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional. ⚠<b> PROPOSITION 65 WARNING:</b> Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds, chemicals known to the state of California to cause cancer, birth defects and other reproductive harm. Batteries also contain other chemicals known to the state of California to cause cancer. Wash hands after handling. | Battery Asm .
| Width | 4.8 in |
|---|---|
| Height | 8.7 in |
| Length | 9.1 in |
| Weight | 27.3 lb |
| Flooded | Yes |
| Voltage | 12 VDC |
| Terminal Type | SAE - Type A |
| BCI Group Size | 51R |
| Cranking Amperage | 600 A |
| Battery Technology | Flooded |
| Dry With Acid Pack | No |
| Programming Required | No |
| Cold Cranking Amperage | 500 A |
| Negative Terminal Location | Top Left Back |
| Positive Terminal Location | Top Right Back |
| Amp Hour Capacity at 20 Hours | 47 Ah |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Reserve Capacity Minutes at 25 Amp Load | 85 min |
| Weight: | 27.63 |
| Transfers : | 29 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |