
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Air Conditioning Evaporator Core Nissens evaporators are designed with optimum heat exchange in mind. Typically located in a HVAC module behind the vehicle's dashboard, the evaporator ensures refrigerant evaporates, from liquid to gas, and in the process blow cold air flow into the vehicle cabin. The evaporator also dehumidifies intake air, which is important to demist the vehicle panes. Nissens evaporators are manufactured and tested to OE standards. | Evaporato
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Core Width | 2.2800 in |
| Core Height | 10.0400 in |
| Core Length | 7.9900 in |
| Construction | Brazed cooling fins |
| O-Rings Included | No |
| Refrigerant Type | R134A |
| California Proposition 65 Required | No |
| Weight: | 3.8 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |