
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
CARB Compliant Universal OBDII Converter ARISTO's proprietary substrate chemistry yields highly efficient loadings for lower cost and better converter efficiency while our latest advanced-manufacturing technology, including automated workstations, spinner welding equipment, and high-speed production lines ensures that all converters are built to exact OE dimensions and fitment. This in total allows AP Emissions Technologies to maintain industry-leading efficiency, productivity, and competitive pricing. WARNING: This product can expose you to Nickel Oxide, which is known to the State of California to cause cancer. | CARB Compliant Universal OBDII Converter
| EO Number | D-798-15 |
|---|---|
| Body Shape | Round |
| Body Width | 5.000 in |
| Body Height | 4.250 in |
| Body Length | 10.000 in |
| Inlet Type A | 2.50" ID Neck |
| Body Material | Stainless Steel |
| Outlet Type A | 2.50" ID Neck |
| Converter Type | CARB Compliant Universal |
| Issued Company | AP Exhaust Holdings, LLC |
| Overall Length | 14.000 in |
| O2 Sensor Ports | 1 |
| Air Tube Quantity | None |
| Substrate Material | Ceramic |
| California Air Resources Board (CARB) Certified | Yes |
| Weight: | 30.0 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |