
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Autolite APP5325 Double Platinum Spark Plug Autolite® Double Platinum spark plugs have a platinum-to-platinum design that decreases gap erosion, reduces misfires, and provides improved durability*, leading to longer service life. It provides superior performance over copper and platinum plugs primarily used in distributorless ignition system (DIS) engines. | Autolite APP5325 Double Platinum Spark Plug
| Reach | 1.05 in |
|---|---|
| Skirt | Yes |
| Indexed | No |
| Hex Size | 5/8 in |
| Hex Type | Hex |
| Seat Type | Flat |
| Grade Type | Performance |
| Resistance | 4000 Ohms |
| Thread Size | M14 - 1.25 |
| Washer Type | Crush |
| Resistor Type | Yes |
| Thread Diameter | 14 mm |
| Washer Included | Yes |
| Insulator Height | 2.006 in |
| Insulator Material | Ceramic |
| Thread Type Standard | Metric |
| Center Electrode Design | Standard |
| Manufacturer Heat Range | 10 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Center Electrode Projection | Mid Projection |
| Ground Electrode Tip Design | Standard |
| Center Electrode Tip Material | Platinum |
| Ground Electrode Tip Material | Platinum |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Weight: | 0.12 |
| Shipping : | 25 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |