
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
battery, automotive, Odyssey ODX-AGM24F, group 24F AGM Odyssey AGM2 batteries are Thin Plate Pure Lead (TPPL) so more plates can fit into the battery. More plates means more power. Odyssey AGM2 TPPL batteries deliver up to twice the power and three times the service life of any other conventional battery, outperforming standard AGM or SLI (flooded) batteries in terms of power density, fast-charge acceptance, shel life, durability and most important - value for your money. WARNING: Cancer and Reproductive Harm. Wash hands after handling. - www.P65Warnings.ca.gov | Odyssey Battery
| Width | 6.77 in |
|---|---|
| Height | 8.75 in |
| Length | 10.87 in |
| Weight | 57.1 lb |
| Voltage | 12.00 |
| Terminal Type | Top Post - SAE - A |
| BCI Group Size | 24 |
| Cranking Amperage | 1000.0 |
| Hot Cranking Amps | 1200 |
| Cold Cranking Amperage | 840.0 |
| Marine Cranking Amperage | 1000.0 |
| Negative Terminal Location | Side Left |
| Positive Terminal Location | Side Right |
| Amp Hour Capacity at 20 Hours | 76.0 |
| California Proposition 65 Image | PROP 65 WARNING.jpg |
| Pulse Hot Cranking Amps (5 sec) | 1500 |
| California Proposition 65 Required | Y |
| Reserve Capacity Minutes at 25 Amp Load | 160.0 |
| Weight: | 57.1 |
| Shipping : | 30 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |