
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Bosch Premium 100% New Alternator Bosch Premium Alternators are designed, built and tested to provide the ultimate in performance and reliability | Bosch Premium 100% New Alternator
| Fan Type | Internal |
|---|---|
| Ground Type | Negative |
| AC Service Tap | No |
| Product Length | 6.653543 in |
| Regulator Type | Internal |
| Amperage Rating | 130 A |
| Pulley Included | Yes |
| One Wire Capable | No |
| Rotation Direction | Clockwise (Right) |
| New Or Remanufactured | New |
| Pulley Groove Quantity | 6 |
| Outside Pulley Diameter | 64.8 mm |
| Decoupled Or Clutch Pulley | No |
| External Regulator Included | Yes |
| Mounting Configuration Code | Short |
| Automotive Item Weight (lbs) | 14.19777 lb |
| Prop 65 Warning Label Required? | No |
| Pulley Type / Belt Type (Alternator) | 6S |
| Weight: | 15.87 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |