
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
The Bosch S5 Battery is the powerhouse for recent car models with high electronic demand that provides optimum starting power and long service life, flushed tops for minimized risk of acid leakage, dependable power in accordance with OEM requirements, free roadside assistance and a 3 year free replacement warranty. It uses full frame grid technology, highly protective pocket separators and robust connections inside to extend lifetime and maximize reliability. | Bosch Premium Performance Starter Battery for Optimal Starting Power
| Weight | 1678 kg |
|---|---|
| Voltage | 12 VDC |
| Amp Hour | 60 Ah |
| BCI Group Size | 47 |
| Maintenance Free | Yes |
| Reserve Capacity | 95 min |
| Cranking Amperage | 740 A |
| Battery Technology | Flooded |
| Prop 65 Chemical 1 | LEAD |
| Prop 65 Warning Text | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. For more information go to www.P65WARNINGS.ca.gov |
| Cold Cranking Amperage | 600 A |
| Prop 65 Potential Effects | Cancer and Reproductive Harm |
| Automotive Item Weight (lbs) | 36.993568 lb |
| Prop 65 Warning Label Required? | Yes |
| Weight: | 36.99 |
| Transfers : | 6 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |