
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Calorstat by Vernet, a brand of the Vernet Group, has been a worldwide leader in thermal solutions since 1927. Our priority is to ensure the highest quality in performance, efficiency, and safety for all our customers. Vernet is a key OE supplier for passenger cars, medium and heavy-duty trucks, marine, industrial, and agricultural engines. WARNING: This product contains chemicals known to the state of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. | Gasket
| Material | Rubber |
|---|---|
| Seal Type | Gasket |
| Thickness | 5.3 mm |
| Inside Diameter | 1.7 in |
| Outside Diameter | 60 mm |
| California Proposition 65 Image | Calorstat Prop 65 Warning.jpg |
| California Proposition 65 Required | Y |
| Weight: | 0.01 |
| Transfers : | 12 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |