
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Champion Iridium Spark Plug REA12WMPB Champion® Iridium - the ultimate element. This spark plug's fine-wire iridium center and platinum ground electrodes provide the sharpest spark focus for maximum performance. | Champion Iridium Spark Plug REA12WMPB
| Reach | 1.043 in |
|---|---|
| Indexed | No |
| Hex Size | 14.000 mm |
| Hex Type | Hex |
| Plug Type | REA12WMPB |
| Seat Type | Flat |
| Grade Type | Performance |
| Washer Type | Crush |
| Pre-Gap Size | 1.05 mm |
| Resistor Type | Yes |
| Classification | Champion Iridium |
| Thread Diameter | 12.000 mm |
| Washer Included | Yes |
| Insulator Height | 0.12 in |
| Part Description | Spark Plug |
| Center Electrode Design | Fine Wire |
| Manufacturer Heat Range | 12 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | J Gap |
| Subject to Prop 65 (Yes/No) | No |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Tip Material | Iridium-Platinum |
| Ground Electrode Core Material | Platinum |
| Weight: | 0.05 |
| Transfers : | 44 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 4 |