
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Copper Plus Spark Plug REC12MCC4 Dependable performance. This Champion® spark plug features a copper core electrode that provides increased conductivity and heat control for good overall wear. | Champion Spark Plugs
| Reach | 1.043 in |
|---|---|
| Skirt | No |
| Indexed | No |
| Hex Size | 15.880 mm |
| Hex Type | Hex |
| Plug Type | REC12MCC4 |
| Seat Type | Flat |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Washer Type | Crush |
| Pre-Gap Size | 1.05 mm |
| Resistor Type | Yes |
| Classification | Champion Copper Plus |
| Thread Diameter | 14.000 mm |
| Washer Included | Yes |
| Insulator Height | 0.12 in |
| Part Description | Spark Plug |
| Center Electrode Design | Standard |
| Manufacturer Heat Range | 12 |
| Electrical Terminal Type | Non-Removable Nut |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | J Gap |
| Subject to Prop 65 (Yes/No) | No |
| Center Electrode Tip Material | Copper |
| Ground Electrode Tip Material | Nickel |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Weight: | 0.13 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |
| 296 Santa Ana, CA : | 15 |