
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
12 Volt Passenger Car Light Truck Van State-of-the-art engineering and computer-controlled manufacturing techniques combined with more than 250 quality control checks guarantee our batteries deliver more starting power-per-pound. PROPOSITION 65 WARNING: Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds, chemicals known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. Batteries also contain other chemicals known to the State of California to cause cancer. WASH HANDS AFTER HANDLING. | 12 Volt Passenger Car Light Truck Van
| Width | 5.0000 in |
|---|---|
| Height | 8.7500 in |
| Length | 9.3750 in |
| Weight | 28.500 |
| Voltage | 12 |
| Polarity | RIGHT POSITIVE |
| Freight Class | 65 |
| Terminal Type | DIN |
| BCI Group Size | 51R |
| Battery Purpose | Starting Lighting Instrumentation |
| Battery End Type | Top Post |
| Reserve Capacity | 75 |
| Battery Technology | Flooded |
| CA at 32 degrees F | 615 |
| CCA at 0 degrees F | 500 |
| Positive Terminal Location | Top Right |
| Weight: | 30.0 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| 296 Santa Ana, CA : | 2 |