
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Delphi's OE safety technology is fitted to millions of vehicles worldwide and we apply Delphi's OE expertise to our aftermarket steering portfolio. Delphi tests to the extreme for OE performance at every turn: our parts withstand temperatures below -40 degrees C and over 120 degrees C and are exposed to 720 hours of salt spray. Delphi's extensive dimensional and material analysis ensures the very best compatibility between the OE and aftermarket part. WARNING: This product can expose you to chemicals including Formaldehyde, which is known to the State of California to cause cancer, and Toluene, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more infor | Suspension Control Arm and Ball Joint Assembly
| Finish | Painted |
|---|---|
| Greasable | No |
| Adjustable | No |
| Boot Color | Black |
| Grade Type | Premium |
| Position(s) | Front Left Upper |
| Pre-Greased | Yes |
| Boot Material | Chloroprene Rubber (CR) |
| Bushing Color | Black |
| Steering Type | Power |
| Bearing Material | Plastic |
| Bushing Material | Rubber |
| Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Color | Black |
| Dust Boot Included | Yes |
| Dust Boot Material | Chloroprene Rubber (CR) |
| Ball Joint Included | Yes |
| Ball Joint Stud Type | Threaded |
| Control Arm Material | Steel |
| Locking Nut Included | Yes |
| Ball Joint Stud Length | 87.00 mm |
| Mounting Hole Diameter | 10.30 mm |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Ball Joint Mounting Type | Press In |
| Control Arm Construction | Stamped |
| Control Arm Maximum Width | 9.055 in |
| Control Arm Maximum Length | 9.449 in |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Weight: | 2.75 |
| Transfers : | 1 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 3.94 |