
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Delphi's OE safety technology is fitted to millions of vehicles worldwide and we apply Delphi's OE expertise to our aftermarket steering portfolio. Delphi tests to the extreme for OE performance at every turn: our parts withstand temperatures below -40 degrees C and over 120 degrees C and are exposed to 720 hours of salt spray. Delphi's extensive dimensional and material analysis ensures the very best compatibility between the OE and aftermarket part. WARNING: This product can expose you to chemicals including Carbon Black, which is known to the State of California to cause cancer, and Toluene, which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more infor | Suspension Control Arm
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 61.0 mm |
| Finish | Painted |
| Height | 107.0 mm |
| Length | 219.0 mm |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Grade Type | Standard Replacement |
| Position(s) | Rear Left Upper |
| Pre-Greased | No |
| Bushing Color | Black |
| Bushing Material | Rubber |
| Bushings Included | Yes |
| Control Arm Material | Steel |
| Grease Fitting Included | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 1.65 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 3.99 |