
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Designed for the budget conscience customer who wants quality, but does not require the superior performance of the premium belt. | Serpentine Drive Belt
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
|---|---|
| Material | EPDM |
| Top Width | 28 mm |
| Rib Quantity | 8 |
| Cord Material | Polyester |
| Effective Length | 99.08 in |
| Outside Circumference | 99.65 in |
| Cross Section Designation | K |
| Weight: | 0.59 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.05 |