
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Idler Pulley This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations. | Idler Pulley
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 2.7 in |
| Material | Black |
| Belt Type | V-Belt |
| Bore Size | 0.75 in |
| Grade Type | OEM |
| Pulley Type | V-Belt |
| Bolt Diameter | 0.75 in |
| Bolt Head Type | Hex |
| Heavy Duty Use | No |
| Contact Surface | Cogged |
| Groove Quantity | 32 |
| Inside Diameter | 1.72 in |
| Outside Diameter | 2.7 in |
| Package Contents | 1 Pulley |
| Pulley 1 Flanged | Yes |
| Pulley Width (mm) | 70 mm mm |
| Material Thickness | 0.125 in in |
| Pulley Diameter (mm) | 69 mm mm |
| Mounting Hole Diameter | 1.72 in |
| Pulley Bearing Width (mm) | 69 mm mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Bolt Head Diameter | 0.3 in |
| Bearing Bore Inside Diameter | 0.75 in |
| Weight: | 0.39 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |