
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations. | Idler Pulley (Pulley only)
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 28 mm |
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Groove Quantity | 0 |
| Inside Diameter | 17 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Width (mm) | 39.5 mm mm |
| Pulley Diameter (mm) | 90 mm mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Weight: | 0.8 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |