
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Idler Pulley (Pulley Only) This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations. | Idler Pulley (Pulley Only)
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 18.1 mm |
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Grade Type | OEM |
| Inside Diameter | 17 mm |
| Outside Diameter | 81 mm |
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
| Pulley Width (mm) | 20 mm mm |
| Material Thickness | 2.8 mm mm |
| Pulley Diameter (mm) | 75 mm mm |
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 0.99 |
| Transfers : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |