Product Description
This replacement accessory drive belt idler pulley has been engineered to match the function and performance of the original pulley on select vehicle years, makes and models, properly restoring critical vehicle operations. | Idler Pulley (Pulley Only)
Features
- Application specific - reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models
- Direct replacement - this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles
- Restores performance - fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley
- Trustworthy quality - backed by team of engineers and quality specialists in the United States
- Application specific - reverse engineered from the original design on certain vehicle years, makes and models Direct replacement - this accessory drive belt idler pulley matches the fit and function of the original equipment pulley on specified vehicles Restores performance - fixes a failed, squealing or groaning noise from a worn idler pulley Trustworthy quality - backed by team of engineers and quality specialists in the United States
Specifications
| Color | Black |
|---|
| Width | 20 mm |
|---|
| Material | Steel |
|---|
| Belt Type | Serpentine |
|---|
| Groove Quantity | 0 |
|---|
| Inside Diameter | 17 mm |
|---|
| Package Contents | 1 Idler Pulley |
|---|
| Pulley Width (mm) | 28.5 mm mm |
|---|
| Pulley Diameter (mm) | 70 mm mm |
|---|
| Pulley Bearing Width (mm) | 12 mm mm |
|---|
| Universal Or Specific Fit | Specific |
|---|
| Weight: | 0.37 |
|---|
| Transfers : | 2 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|