
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing Kit This suspension control arm bushing kit is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm Bushing
| Color | Gray |
|---|---|
| Width | 46.3 mm |
| Length | 62 mm |
| Material | Steel |
| Bushing 1 Width | 46.3 mm |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Outside Diameter | 21 mm |
| Package Contents | 1 Bushing |
| Bushing 1 Inner Diameter | 15 mm |
| Bushing 1 Outer Diameter | 46.3 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 1.55 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |