
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Suspension Control Arm Bushing Kit This suspension control arm bushing kit is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original equipment on specific vehicles. | Control Arm Bushing
| Color | Black |
|---|---|
| Width | 46.2 mm |
| Height | 62 mm |
| Length | 62 mm |
| Material | Steel |
| Color Code | Black |
| Mounting Type | Press In |
| Bushing 1 Width | 62.7 mm |
| Inside Diameter | 14.5 mm |
| Bushing 1 Length | 62 mm |
| Outside Diameter | 62.7 mm |
| Package Contents | 1 Bushing |
| Dust Boot Included | No |
| Bushing 1 Inner Diameter | 14.5 mm |
| Bushing 1 Outer Diameter | 46.2 mm |
| Mounting Hardware Included | No |
| Weight: | 0.71 |
| Shipping : | 3 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |