
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
DriveAlign Idler Pulleys provide OE-quality fit to passenger cars and light trucks, performing as a locked center tensioning pulley, an automatic belt tensioner pulley or an idler pulley. | DriveAlign Belt Drive Idler/Tensioner Pulley
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Steel |
| Belt Type | Serpentine |
| Measurements | 70 mm x 17 mm x 34.5 |
| Groove Quantity | 0 |
| Pulley Width (mm) | 34.50mm |
| Mount Hole Quantity | 1 |
| Programming Required | No |
| Mount Hole Diameter (mm) | 17.00mm |
| Pulley Outside Diameter (mm) | 70.0mm |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Pulley Center Bore Diameter (mm) | 17mm |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Weight: | 0.72 |
| Shipping : | 4 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |