
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
DriveAlign Idler Pulleys provide OE-quality fit to passenger cars and light trucks, performing as a locked center tensioning pulley, an automatic belt tensioner pulley or an idler pulley. | DriveAlign Belt Drive Idler/Tensioner Pulley
| Color | Black |
|---|---|
| Material | Steel |
| Belt Type | V-belt |
| Flanged End | Yes |
| Measurements | 70 mm x 17 mm x 20.5 |
| Rib Quantity | 4 |
| Contact Surface | V-Ribbed Grooved |
| Pulley Width (mm) | 20.5mm |
| Programming Required | No |
| Outside Diameter (mm) | 70 |
| Mount Hole Diameter (mm) | 17mm |
| Features & Benefits - Bullet 1 | Helps keep the drive belt properly aligned and routed |
| Features & Benefits - Bullet 2 | Some ACDelco Gold parts may have formerly appeared as ACDelco Professional |
| Features & Benefits - Bullet 3 | Premium aftermarket replacement part |
| Features & Benefits - Bullet 4 | Manufactured to meet specifications for fit, form, and function for General Motors vehicles as well as most makes and models |
| Weight: | 0.4 |
| Shipping : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |