
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
E3 Premium DiamondFIRE Power Automotive Spark Plug WARNING: This product can expose you to chemicals, including chromium, which is know to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov | E3 Premium DiamondFIRE Power Automotive Spark Plug
| Gap | Pre-gapped at the factory to meet O.E. requirements; Gap cannot be adjusted |
|---|---|
| Reach | 25.4 mm |
| Bullet | Smoother Acceleration & Idle - The faster flame initiated by the E3 spark plug results in a more complete burn of the ingested fuel charge. More pressure is created against the piston more fuel is put to work |
| Hex Size | 5/8 in |
| Resistor | Resistor |
| Seat Style | Gasket |
| Thread Size | 14 mm |
| Pre-Gap Size | 1.016 mm |
| Electrode Tip | Nickel |
| Electrode Core | Copper |
| Part Type Name | Automotive Spark Plug |
| Insulator Height | 50.49 mm |
| Features & Benefits | E3 Spark Plugs are the product of years of fundamental research in the combustion field. The unique patented ground electrode configuration increases the amount of combustion pressure created during each power stroke of the engine, which results in a marked increase in power output, fuel economy, and reduced emissions in all gasoline engines. E3's DiamondFire edge to edge ground electrode provides maximum performance with increased efficiency and a faster more complete burn. |
| Center Electrode Tip Material | Nickel |
| Ground Electrode Tip Material | Nickel |
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Spark Plug Approximate Resistor Value | 3500-7000 Ohms |
| Application Specific or Non-Application | Application Specific |
| Weight: | 0.3 |
| Shipping : | 52 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 6 |