
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Federal / EPA Catalytic Converter - Universal ARISTO's proprietary substrate chemistry yields highly efficient loadings for lower cost and better converter efficiency while our latest advanced-manufacturing technology, including automated workstations, spinner welding equipment, and high-speed production lines ensures that all converters are built to exact OE dimensions and fitment. This in total allows AP Emissions Technologies to maintain industry-leading efficiency, productivity, and competitive pricing. WARNING: This product can expose you to Nickel Oxide, which is known to the State of California to cause cancer. | Federal / EPA Catalytic Converter - Universal
| Body Length | 10.000 in |
|---|---|
| Inlet Type A | 2.00" ID |
| Catalyst Type | ECO II |
| Outlet Gasket | None |
| Outlet Type A | 2.00" ID |
| Converter Type | Federal / EPA Semi-Universal |
| Inlet Hardware | None |
| Outlet Hardware | None |
| Air Tube Quantity | None |
| Sensor Port Count | 0 |
| Inlet Gasket Quantity | 0 |
| California Air Resources Board (CARB) Certified | No |
| Weight: | 5.0 |
| Shipping : | 7 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |