Product Description
Engine Camshaft Seal National® has built a reputation as one of the most respected names in the industry. We have offered premium sealing solutions for more than 75 years. Our design team keeps pace with the industry and provides advanced solutions for todays vehicles. | Engine Camshaft Seal
Features
- Internal Contamination Exclusion System Helps Prevent Debris Penetration Which May Lead To Leakage
- Oil And Grease Seals From Timken Feature Precision Sealing Designs To Prevent Lubricant Escape And Stop Harmful Contaminants From Entering
- Reinforced Outer Case Helps Prevent Installation Damage And Enhances Durability
- Ribbed Rubber Inner Diameter Designed To Seal Minor Spindle Imperfections And Promote Positive Spindle Seating
- Vent Holes Allow Lubricants To Flow Freely Around The Seal Lip - Cooling Seal Components And Removing Heat Build-Up
- Internal Contamination Exclusion System Helps Prevent Debris Penetration Which May Lead To Leakage Oil And Grease Seals From Timken Feature Precision Sealing Designs To Prevent Lubricant Escape And Stop Harmful Contaminants From Entering Reinforced Outer Case Helps Prevent Installation Damage And Enhances Durability Ribbed Rubber Inner Diameter Designed To Seal Minor Spindle Imperfections And Promote Positive Spindle Seating Vent Holes Allow Lubricants To Flow Freely Around The Seal Lip - Cooling Seal Components And Removing Heat Build-Up
Specifications
| Width | 8.00 mm |
|---|
| Material | S-Nitrile |
|---|
| Seal Type | 32 |
|---|
| Helix Type | CW-Clock Wise |
|---|
| Housing Bore | 45.00 mm |
|---|
| Shaft Diameter | 29.00 mm |
|---|
| California Proposition 65 Required | N |
|---|
| Weight: | 0.12 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 1 |
|---|
| 296 Santa Ana, CA : | 2 |
|---|