
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Coolant Thermostat Housing Gasket Engine Coolant Thermosat Housing Gasket | Engine Coolant Thermostat Housing Gasket
| Material | Molded Rubber |
|---|---|
| Thickness | 3.06 mm |
| Item Grade | OEM Standard |
| Gasket Material | Molded Rubber |
| Inside Diameter | 27.49 mm |
| O-Ring Material | Molded Rubber |
| Package Quantity | 2 |
| Additional Package Contents | Contains Inner Thermostat Housing Gaskets |
| O-Ring Type Height - Thickness (in) | .120" |
| O-Ring Type Width - Cross Section (in) | 1.08" |
| Weight: | 0.02 |
| Shipping : | 9 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |