
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Coolant Thermostat Housing Manufactured to the highest OEM quality standards by an OE Supplier, using proprietary material to stand up to even the most demanding automotive cooling systems. Thermal shock validated and 100% leak tested | Engine Coolant Thermostat Housing
| Color | Black |
|---|---|
| Height | 7.35 in |
| Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Material | Plastic |
| Seal Quantity | 1 |
| Gasket Quantity | 0 |
| Outlet Quantity | 6 |
| Flange Thickness | 11.43 mm |
| Inlet Port Diameter | 24.89 mm |
| Outlet Port Diameter | 1.58 in |
| Bleeder Screw Included | No |
| Mounting Hole Diameter | 0.36 in |
| Mounting Hole Quantity | 5 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Mounting Hardware Included | No |
| Bolt Hole Center To Bolt Hole Center | 3.26 in |
| Weight: | 1.3 |
| Shipping : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 2.95 |