
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Coolant Thermostat Housing This replacement engine coolant thermostat housing is engineered to match the fit and durability of the stock thermostat housing on specified vehicles. It is designed to withstand extreme temperature changes to extend service life. | Thermst Housing Assy
| Color | Natural |
|---|---|
| Height | 127 mm |
| Material | Rubber |
| Gasket Type | O-Ring |
| Flange Width | 67.64 mm |
| Flange Length | 96.35 mm |
| Housing Color | Natural |
| Bolts Included | No |
| Inside Diameter | 29 mm |
| Flange Thickness | 4.75 mm |
| O Rings Included | Yes |
| Package Contents | 1 Thermostat Housing |
| Bolt Hole Diameter | 10.6 mm mm |
| Inlet Port Diameter | 38.2 mm |
| Thermostat Included | No |
| Outlet Port Diameter | 20.8 mm |
| Mounting Hole Diameter | 10.6 mm |
| Mounting Hole Quantity | 5 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Housing Neck Angle (°) | 120 Deg deg |
| Air Vent (Bleeder Valve) | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Thermostat Opening Temperature | 188 Deg. F |
| Bolt Hole Center To Bolt Hole Center | 97.5 mm |
| Weight: | 3.04 |
| Transfers : | 2 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |