
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Coolant Thermostat Seal Gaskets are made from high quality materials suitable for resistance to high temperatures and engine coolant to maintain a good seal. On adhesive backed gaskets, the backing reduces installation time by ensuring proper alignment and ease of installation. Thermostat seals are precision designed and made from high quality rubber products ensuring an accurate fit and durability for a long lasting seal. | Engine Coolant Thermostat Seal
| Color | Black |
|---|---|
| Design | OEM |
| Prop 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.gov |
| Material | Rubber |
| Seal Type | O-Ring |
| Thickness | 3.56 mm |
| Inside Diameter | 55.63 mm |
| Outside Diameter | 62.74 mm |
| Weight: | 0.01 |
| Transfers : | 11 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |
| Dimensional Weight: | 0.08 |