
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Engine Timing Chain Kit
| Grade Type | Standard Replacement |
|---|---|
| Chain Pitch | 8 mm |
| Chain Width | 12.19 mm |
| Chain Length | 555.63 mm |
| Pin Quantity | 280 |
| Link Quantity | 140 |
| Chain Material | Steel |
| Keyway Adjustable | No |
| Timing Chain Type | Single Roller |
| Tensioner Included | Yes |
| Chain Guide Material | Nylon, Steel |
| Chain Guides Included | Yes |
| Timing Chain Quantity | 1 |
| Engine Water Pump Included | No |
| Maximum Advance At Camshaft | 0 deg |
| Crankshaft Sprocket Material | Metal |
| Maximum Retard at Crankshaft | 0 deg |
| Maximum Advance at Crankshaft | 0 deg |
| Weight | 3.55 |
| Transfers | 7 |
| Alt Inventory | YES |
| Quantity Required | 1 |



