Product Description
Front Upper Suspension Control Arm Bushing Kit Backed by superior materials and rigorous testing, MOOG control arm bushings deliver reliable performance you can count on. MOOG problem-solving innovations ensure fast, hassle-free installation. | Front Upper Suspension Control Arm Bushing Kit
Features
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils
- OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements
- PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance
- RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
- HIGHLY PRECISE ENGINEERING -- Optimized for quiet operation and resistance to wear, salt, road grime and oils OE-STYLE DESIGN -- Engineered to match or exceed OE requirements PREMIUM MATERIALS -- Made from high-quality elastomer compounds for durability and ride performance RIGOROUS TESTING -- Comprehensive testing throughout design and development processes by MOOG engineers for quality you can count on
Specifications
| Length | 2.430 in |
|---|
| Material | Steel Clad Rubber |
|---|
| Grade Type | Premium |
|---|
| Mounting Type | Press In |
|---|
| Inside Diameter | 0.590 in |
|---|
| Bushing Quantity | 2 |
|---|
| Outside Diameter | 1.790 in |
|---|
| Mounting Hardware Included | No |
|---|
| Weight: | 0.8 |
|---|
| Transfers : | 6 |
|---|
| Alt Inventory: | YES |
|---|
| Quantity Required: | 2 |
|---|