
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Full Throttle 12V Battery, Group 35, 750CCA, 64AH, Brass SAE Terminal RHP The Full Throttle Series batteries were designed from the ground up to handle the increasing demands of today's vehicles. Built with high-compression cells and a heavy-duty case, they stand strong in the face of shock and vibration. Pure-lead cells and thin-plate technology deliver reliable power, again and again, to meet the highest level of demand. | Full Throttle Agm Grp 35/34r
| KWh | 0.79 |
|---|---|
| Title | Replacement battery, Group Ref: 35 |
| Watts | 1,750W |
| Width | 6.85 in |
| Handle | Yes |
| Height | 8.66 in |
| Length | 9.45 in |
| Weight | 49.16 lb |
| Prop 65 | Yes |
| Voltage | 12 VDC |
| Volume CuFt | 3.89 |
| Battery Type | Automotive |
| Terminal Type | Type Aux |
| BCI Group Size | 35 |
| Cranking Amperage | 900 A |
| Battery Activation | Factory Activated |
| Battery Technology | Absorbed Glass Mat (AGM) |
| Hot Cranking Amperage | 1080 Ampere |
| Cold Cranking Amperage | 750 A |
| MO - Internal Resistance | 5 |
| Marine Cranking Amperage | 900 A |
| Negative Terminal Location | Top Left |
| Positive Terminal Location | Top Right |
| Amp Hour Capacity at 5 Hours | 52 Ah |
| Amp Hour Capacity at 20 Hours | 64 Ah |
| Pulse Hot Cranking Amperage (5 secs) | 1400 Ampere |
| Reserve Capacity Minutes at 25 Amp Load | 120 min |
| Reserve Capacity Minutes at 75 Amp Load | 21 min |
| Weight: | 49.2 |
| Transfers : | 6 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |