
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Full Throttle 12V Battery, Group 48/L3/H6, 680CCA, 60AH, Brass SAE Terminal RHP The Full Throttle Series batteries were designed from the ground up to handle the increasing demands of today's vehicles. Built with high-compression cells and a heavy-duty case, they stand strong in the face of shock and vibration. Pure-lead cells and thin-plate technology deliver reliable power, again and again, to meet the highest level of demand. | Full Throttle Agm Grp 48/L3/H6
| KWh | 0.74 |
|---|---|
| Title | Replacement battery, Group Ref: 48 / L3 / H6 |
| Watts | 1,600W |
| Width | 6.89 in |
| Handle | Yes |
| Height | 7.48 in |
| Length | 10.94 in |
| Weight | 48.06 lb |
| Prop 65 | Yes |
| Voltage | 12 VDC |
| Volume CuFt | 3.92 |
| Battery Type | Automotive |
| EN Group Size | LN3 |
| Terminal Type | SAE - Type A |
| BCI Group Size | 48 |
| DIN Group Size | H6 |
| Cranking Amperage | 810 A |
| Battery Activation | Factory Activated |
| Battery Technology | Absorbed Glass Mat (AGM) |
| Hot Cranking Amperage | 975 Ampere |
| Cold Cranking Amperage | 680 A |
| MO - Internal Resistance | 5.5 |
| Marine Cranking Amperage | 810 A |
| Negative Terminal Location | Top Left |
| Positive Terminal Location | Top Right |
| Amp Hour Capacity at 5 Hours | 53 Ah |
| Amp Hour Capacity at 20 Hours | 60 Ah |
| Pulse Hot Cranking Amperage (5 secs) | 1320 Ampere |
| Reserve Capacity Minutes at 25 Amp Load | 120 min |
| Reserve Capacity Minutes at 75 Amp Load | 23 min |
| Weight: | 48.06 |
| Transfers : | 6 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 1 |