
Free Shipping
On orders over $50
Quality Guaranteed
Manufacturer backed
30-Day Returns
Hassle-free returns
Gas Shock Ride Comfort may be important, but restoring a vehicles Ride Control, stability, stopping, lane change responsiveness and handling is critical. KYB Excel-G Shocks and Struts are designed for the most important performance purpose: Restoring the vehicles original capabilities. KYB is a world leading supplier of shocks and struts to new vehicle manufacturers and the Excel-G is made on the very same KYB OE assembly lines, uses the same OE quality components and is calibrated to restore original, designed performance, not change it. That has earned Excel-G the classification: OEA (Original Equipment for the Aftermarket). The KYB Excel-G is a nitrogen gas-charged, twin-tube design that includes every quality component that our global OEM products include and it is the preferred choice by professional technicians. | Gas Shock
| Stroke Length | 10.04 in |
|---|---|
| Extended Length | 24.25 in |
| Lower Mount Type | E1 |
| Upper Mount Type | S1 |
| Compressed Length | 14.21 in |
| Includes Bump Stop | N |
| Dust Cover Included | Y |
| Internal Rebound Bumper | Y |
| Internal Rebound Spring | N |
| Weight: | 3.96 |
| Transfers : | 19 |
| Alt Inventory: | YES |
| Quantity Required: | 2 |